İklim değişikliği uyum ve uygulama stratejilerini harekete geçiren Kayseri Şeker, pancarda damla sulama sistemleri sayesinde su, enerji ve işçilik alanlarında tasarruf sağlıyor.

Damla sulama sistemlerinin yapıldığı alanlarda su tasarrufu, yaprak hastalıklarının önlenmesi, verimlilik ve kalite artışı ile şeker oranının artış değerlerindeki olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. IPCC - iklim değişikliği kaynaklarının verilerine göre kuraklığın, aşırı su kullanımı ve yüksek sıcaklık sebebiyle, 2025 itibarıyla çoğu tarımsal alanda artacağına dikkat çekilmesi damla sulama sistemlerinin önemini her geçen gün artıyor.

Kayseri Şeker, deneme tarlalarında Manna uydu sistemleri aracılığı ile tarladaki pancarın hangi bölgesinin ne zaman ve ne kadar suya ihtiyacı olduğu tespit edilmesini ve uyduya göre su ihtiyacının giderilmesi sistemi başlatarak, bugüne ve geleceğe çözüm üretiyor. Bu sistem sayesinde şeker pancarında %40 daha az su ile %20 verim artışı mümkün kılınması hedefleniyor.

Kayseri Şeker, akıllı tarım uygulamaları ile üretimin sürdürülebilirliğini ve bütünselliğini sağlayacak projelerini geliştirmeye devam ediyor.

Bu Sayfayı Sosyal Medyada Paylaş